Moje Zvíře.cz
99595 uživatelů, 3476 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Filtrační zařízení pro mořská akvária

Dnes se budeme zabývat hlouběji filtračními systémy, které je možno či přímo nutno instalovat do vašeho proskleného světa. Mořské akvárium potřebuje jiné zařízení pro kvalitní život než – li sladkovodní. U nádrží do 500 litrů se nemůžeme spoléhat na dostatečnou samostatnou regeneraci čistoty vody, proto se používají filtry. Ty zajišťují čistotu bez výkalů, rozkládajících se živočichů a rostlin. Existují vnitřní filtry, půdní filtry, filtry s odstředivým čerpadlem a vnější filtry. Interval, ve kterém se čistí, závisí na jeho velikosti, kvalitě vody, množství a velikosti ryb a na krmení.

Mořské akváriumV dnešní době se nejvíce používají dva typy. První Berlínský nebo taky klasický vytváří maximální plochu filtračního materiálu, na kterém sídlí nitrifikační bakterie (např. Nicrobacter). Tyto mikroorganismy eliminují hnilobné procesy. Tento velice stabilní systém posilujeme odpěňovačem, kvůli kterému musíme pravidelně doplňovat důležité mikroprvky. Druhá možnost se nazývá „bahenní“ filtrace. Jde o skloubení iontoměniče přírodního původu jako je například zeolit a řasy rodu Caulerpa. S tímto způsobem přišli jako první Češi, ale jelikož nebyly k dispozici vhodná čerpadla pro potřebný průtok, patentovali Eco System Aquarium Američané. Výměna substrátu probíhá jednou za dva roky, což je doporučováno výrobcem.

Pokud se však podíváme lépe na vnitřní vybavení filtrační jednotky, u většiny nalezneme toto složení:

  • - mechanická předfiltrace
  • - odpěňovač
  • - reefugium - biologický řasový filtr
  • - biologický filtr - nitrifikační (např. skrápěcí)
  • - biologický filtr - denitrifikační
  • - biologický filtr pulsní nebo Merlin
  • - fosfátový filtr
  • - UV fitr
  • - pohonná jednotka

A na závěr pár připomínek. Mějme na paměti, že pokud máte dostatečně velké akvárium, většinou si ohledně čistoty poradí samo až na nějaké výjimky. Filtrační systémy pro mořská akvária se nevejdou přímo dovnitř, jsou totiž větší než samotná nádrž, proto se do nádoby vrtají otvory. Pokud nejste zběhlí v akvaristice, je opravdu nejlepší možností si zakoupit celý set, nejedná se již o velký cenový rozdíl jako kdysi.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 0   Hlasovalo: 0 uživatelů

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Komentáře ke článku

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*