Když se pes všeho bojí
Někteří psi – a nemusí se jednat pouze o ty menšího vzrůstu – trpí velkou bázlivostí a strachem. Může se jednat o strach z cizích psů a lidí, o strach z projíždějících aut nebo o fóbii způsobenou hlukem. Co je ale hlavní příčinou těchto stavů, kdy pes kňučí nebo je naopak agresivní, což je jeho způsob, jak se strachu bránit? A jak takového psa převychovat?
Kde hledat chybu
Především je nutné hledat chybu nejdříve u sebe. Pes by se měl od štěněte učit důvěřovat svému pánovi a cítit v něm oporu. Pokud ale má za sebou nějaký traumatických zážitek, například že ho páníček bezdůvodně bil nebo že se k němu vždy choval nepřátelsky, pak si pes nese i další roky známky nedůvěry ke všem lidem a vše ho snadno vystraší.
Nejlepší je prevence
Důležité je, aby si pes zvyknul na různé situace. Pokud byste se psem například začali chodit na procházky, až když mu budou dva roky, počítejte s tím, že bude roztěkaný a nebude si vědět rady s tolika neznámými věcmi. A jak to u psů bývá, často svou nejistotu a strach řeší preventivním útokem. To může znamenat velké nebezpečí pro vaše okolí, zvláště pokud se v blízkosti psa objeví malé děti, které se nemohou bránit tak jako dospělí. V tom případě byste měli zvolit vhodný výcvik a nezapomenout na procházky psa vybavit vodítkem a košem.
Pokud se psův strach neprojeví agresí, pak většinou začne kňučet, skrčí se a nebo někam zaleze. Takový pes strašpytel se však může kdykoliv proměnit v bojovného psa, kterého k agresi žene strach. Jeho chování se stane nevypočitatelným, a tak je nutné ihned zasáhnout.
V obou případech doporučujeme navštívit psí cvičiště, kde si bude váš mazlíček moci ve vhodném prostředí zvyknout na přítomnost cizích pejsků a lidí. Ve cvičení pak můžete pokračovat doma, a pokud se pejskovi budete skutečně věnovat, výsledky se dostaví za pár týdnů.
Jistota a sebevědomí
Majitel psa by si pak měl uvědomit, že svému mazlíčkovi dodá nejvíce sebevědomí tím, že mu sám půjde příkladem. Při venčení musí být proto sebevědomý, jít jistým krokem a stále obracet svou pozornost na svého psa. V případě nežádoucích reakcí byste měli psa vždy utěšit a ukázat mu, že jste u něj, tedy že se nemusí ničeho obávat. Pokud je pes agresivní, zkuste zvýšit hlas, aby si pes nezačal myslet, že vrčení a zloba jsou v pořádku.
Vizitka autora
Související články
06. 01. 2010 Co dělat, když se kůň plaší? (autor: Dany)
18. 03. 2000 Když pes znečišťuje byt (autor: Redakce)