Zdravé zoubky
V době, kdy je štěněti šest týdnů, bude mít mléčný chrup tvořený 28 zuby. Dospělý chrup vyroste většinou mezi čtvrtým a šestým měsícem psa.
Stejně jako u dětí můžete štěněti usnadnit nepříjemné období přezubování tím, že mu dáte dostatek tuhých, bezpečných hraček a žvýkacích pochoutek. Veterinář mu prohlédne chrup při pravidelné roční prohlídce a poradí profesionální prostředky na čištění zubů, ale mezitím můžete začít štěně zvykat na používání kartáčku.
Proč čistit zuby?
Budete-li psovi čistit zuby, bude to nejlepší způsob, jak předejít onemocnění dásní. Je to důležité, protože na neošetřených dásních se množí bakterie, které způsobují záněty a krvácení, jež mohou vést k vážnějším potížím u daalších orgánů, jako je srdce, játra nebo ledviny.
Jak zuby čistit
Dokud je pes malý. zvykejte ho na to, že mu ottevíráte tlamu a prohlůížíte mu zuby. Ujistěte se, že nemá některý zub odlomený,a když mu začnou vypadávat mléčné zuby, podívejte se, že mu dospělé rostou správně.
Navlékněte si gumové rukavice nebo speciální masážní návlek na prsty a masírujte štěněti dásně a zuby. Potřete si konečky prstů kouskem psí zubní pasty a zuby vyčistěte. Postupně štěně navykejte na používání zubního kartáčku. Aby mělo čištění smysl, provádějte ho alespoň dvakrát do týdne.
Příznaky onemocnění dásní
Pes má zřejmě nějaké potíže se zuby a dásněmi, pokud:
1. Kouše potravu váhavě a jen na jedné straně nebo se v jídle ,,nimrá".
2. Ubývá na hmotnosti, protože jídlo je bolestivé.
3. Často si tlapkou tře tlamu.
4. Nadměrně sliní.
5. má výrazně nepříjemně páchnoucí dech.
- Pokud zjistíte některý z uvedených příznaků, vyhledejte veterináře. Docela určitě to udělejte, když najdete zlomený zub nbeo když jsou dásně psa bledé nebo krvácejí.
Tip:
Krmení suchými granulemi a používání zvláštních psích pochoutek čistících zuby může výrazně přispět k udržení zdravých zubů i čelistí. :-)