Emilie Šrejmová: „Buldok je hračička, zvědavý a vnímavý“
Dnes jsme pro vás připravili rozhovor s paní Emilií Šrejmovou, chovatelkou amerických buldoků a zakladatelkou chovné stanice jménem Bold Buddy. Pokud vás zajímá, co ji okouzlilo na tomto psím plemenu, jak se snáší s jinými psy nebo zda rádi lenoší, pak odpovědi naleznete v tomto článku, jenž je určen pro všechny milovníky této rasy i pro ty, kteří přemýšlí o pořízení si amerického buldoka.
Kdy jste založila chovnou stanici amerických buldoků?
V roce 2005 jsme si s manželem pořídili první fenku AB a vůbec jsme ještě neplánovali, že budeme zakládat chovnou stanici. Uchovnili jsme ji v roce 2007 a ten rok jsme zaregistrovali chovnou stanici AB Bold Buddy. V témže roce jsme měli první štěňátka, takže naše rozhodnutí založit chovnou stanici přišlo tak nějak pozvolně, asi myšlenka „zrála“ delší dobu, až jsme ji zrealizovali.
Jaké byly začátky?
Nemohu říct, že začátky byly těžké, je to náš koníček s velkým „K“. Samozřejmě, že se člověk učí – něco se povede, něco pokazí a člověk se poučí a pokračuje. Nejsme na fungování chovné stanice finančně závislí, tak opravdu máme chov AB jako velký koníček.
A proč jste si vybrala amerického buldoka?
Když jsme se rozhodovali, které plemeno si pořídíme, měli jsme jasno v tom, že budeme mít velkého psa s velkou hlavou, krátkosrstého a ne „rváče“. Pak manžel koupil knihu Chovné stanice v ČR, která byla vydána zásluhou manželů Mazákových z Opatovce, shodou okolností mají též chovnou stanici a kromě dalších plemen chovají AB. A k nim jsme se rozjeli, viděli jejich úžasnou fenku AB, maminku naší první chovné fenky. Úplně jsme se do AB zamilovali a bylo rozhodnuto.
Kolik je u nás majitelů tohoto plemene?
Přesně nevím, kolik je chovných stanic u nás, nikdy jsme to nepočítala. Těch, co chovají s průkazem původu registrovaného u ČMKÚ, je kolem šesti. Pak jsou další chovatelé, kteří chovají jen na amerických průkazech původu. V Americe je několik asociací, které registrují chovy AB. My chováme AB registrované u FCI, ČMKÚ.
Když se narodí štěňátka, je to asi velká událost…
Odchovali jsme několik vrhů a před narozením mobilizuje sílu celá rodina. Na jedné straně velké očekávání z výsledku spojení dvou skvělých jedinců, na druhé straně velká starost o zdraví feny a štěňátek. Porod a odchování štěňat máme doma, takže součástí našeho rodinného života se stává zrození a vývoj štěňátek. Naše chovná fena je tak skvělá, že členům domácnosti dovoluje být vedle štěňátek. Od samotného porodu přes kritické dny po porodu jsem prakticky stále s fenou. Ale velkou starost o štěňata a únava z množství práce nakonec přebije radost ze štěňátek. Když se vše povede, je to největší odměna pro chovatele. Zázrak přírody! A já osobně ještě cítím velkou zodpovědnost, komu štěňátko prodám, to aby bylo v dobrých rukou a mělo se dobře; vždyť to jsou tak trochu i mé děti.
Jak se američtí buldoci snáší s jinými psy?
Povaha buldoků je stejně jako u lidí rozdílná, jsou povahou flegmatici, dominantní, ustrašení, vyrovnaní nad věcí atd.. Hodně záleží na výchově a v jakém prostředí vyrůstají a zda jsou v kontaktu s jiným zvířetem. Paměť buldoků je opravdu trvalá, pokud zažije v štěněcím věku něco špatného, nepříjemného, pamatuje si to celý život a dlouho trvá, než se vzpomínky trochu otupí. Proto nemohu ze zkušenosti říci, zda se vždy snesou s cizími psy, to snad nejde říct o žádném plemeni. Máme vysledováno, že se lépe snesou se svým plemenem a také se psy, kteří jsou větší a mají podobnou povahu (například boxeři a ostatní bullové).
Patří mezi hravé typy, nebo jsou to spíše lenoši?
Buldok je hračička, zvědavý, vnímavý, zvlášť v mladém věku temperamentní a pohybově výbušný. Všechny tyto vlastnosti pozorujete, když buldokovi vytvoříte program a zaměstnáte jej. Nejhorší je nudící se pes, ten vymýšlí lotroviny a začne škodit. Nejvděčnější a nejspokojenější je pes, který je v kontaktu se svým pánem, který jej zaměstnává. Milující pán je pak spokojený nad svým unaveným a šťastným psem. Pak jsou to kliďoušci a miloušci. S přibývajícím věkem pes lenoší, chce mít svůj klid, pohybové aktivity ubývá, to vidíme u naší první chovné feny. Ale z toho je přešťastná, když jde do terénu a vybije svou nastřádanou energii. Krásné je pozorovat buldoka v přírodě, jak pracuje, jak se o všechno zajímá... v přírodě s buldokem si nejlépe odpočinu.
Děkuji vám za rozhovor a přeji vám mnoho radosti z vašich psích mazlíčků.
Další informace o chovu tohoto plemene se můžete dozvědět také na stránkách paní Šrejmové: http://www.americkybuldok.eu/
Navíc mohu již nyní předeslat, že se s paní Emilií Šrejmovou nevidíme naposledy a že se můžete těšit na další interview s touto chovatelkou amerických buldoků.
Vizitka autora
Související články
24. 12. 2009 Emilie Šrejmová: „Americký buldok miluje zimu“ (autor: Redakce)
JJ MATE PRAVDU