Emilie Šrejmová: „Americký buldok miluje zimu“
Opět se setkáváme s paní Emilií Šrejmovou, chovatelkou amerických buldoků a zakladatelkou chovné stanice Bold Buddy, která nás v minulém rozhovoru seznámila s povahou tohoto zajímavého plemene. Dnes se na něj podíváme blíže, například se budeme ptát na to, jak tito pejsci snáší výcvik, zimu a zda jsou jejich oči skutečně tak citlivé, jak se tvrdí.
Jak snáší výcvik?
Budoucím majitelům našich štěňátek doporučujeme alespoň ve štěněcím věku navštěvovat cvičák. Ale musí chodit k opravdu zkušenému cvičiteli, který má zkušenosti nejen s německým ovčákem a rotvajlerem. Buldok zvládne hravě základy poslušnosti, navíc nezapomíná, co se naučí, a nemusí to často opakovat. Není těžkopádný, naopak je inteligentní a pracovitý. Navíc si myslím, že zvládnutí základů poslušnosti a obrany mu přispěje k upevnění zdravého sebevědomí. Naše štěně z prvního vrhu, dnes dospělý pes, má složené základní zkoušky z výkonu a byl ve výcviku výborný.
Je pravda, že tito psi chrápou?
Buldok patří ke krátkolebým psům, to znamená, že po upadnutí do spravedlivého spánku začnou chrápat. Pak se může stát, že páneček se svým buldočím kamarádem soutěží v intenzitě chrápání. A výsledek? Většinou plichta.
Nyní nastává chladnější počasí. Jak jej snáší američtí buldoci?
Americký buldok, ač krátkosrstý, miluje zimu. Já jim říkám, že to jsou zimní psi. Pokud máte buldoka od jara do zimy venku, spí v zatepleném kotci, hravě zvládá chladné počasí. Nelze střídat jeho pobyt chvíli doma, chvíli venku. Opravdu milují sníh a hrátky v něm. Naši psi nám dělají skvělé společníky při procházkách na běžkách, to jsou opravdu šťastní. To, že mají rádi chladné počasí, je zapříčiněno jejich krátkým čenichem (krátkolebost), v chladném počasí se jim lépe dýchá.
A jak naopak snáší letní počasí?
Mohu ze zkušenosti vzkázat všem majitelům i budoucím majitelům: vyvarujte se horkým letním dnům, nechte buldoka odpočívat v chládku a neprovozujte s ním žádné aktivity. Bohužel, buldok je od června do konce srpna v horkém počasí „mrtvý pes“. Horké počasí jej ohrožuje na životě, mohu to z naší trpké zkušenosti potvrdit.
Jak se má majitel správně starat o jejich kůži a srst?
Zrcadlem zdraví psa je jeho srst. To, jakou má pes výživu, se okamžitě projeví na jeho srsti, ale i na jeho zdraví. Naše buldoky krmíme kvalitními granulemi pro velké psy, neboť naše plemeno patří k molossovitému plemenu, kde se výživa nemůže podcenit. Nejen srst, ale klouby a veškerý jeho fyzický vývoj je přímou úměrou závislý na kvalitě krmení. Ve vyváženém prověřeném krmivu pro psy jsou důležité živiny pro jeho zdravý vývoj. Pokud je buldok zdravý a dobře živen, má srst hebkou, promaštěnou, lesklou a je zajímavé, že vůbec není ničím nepříjemným cítit. A pokud psa držíte v čistotě, nemusíte se o jeho srst téměř vůbec starat. Zdravá srst se neušpiní. Tak dvakrát do roka líná, pak srst vyčesáváme a kartáčujeme. Nebo fena po porodu – ta hormonálními změnami začne línat, ale to je přirozené. Buldok je bezúdržbový. Zase je rozdíl, zda jej máte jen v bytě a nebo kotci. To se pak hygiena musí přizpůsobit domácím potřebám.
Jsou jejich oči citlivější na prach než u ostatních psů?
Nemohu tvrdit, že buldok má citlivější oči na prach, než mají ostatní psi. Opět záleží na tom, v jakém prostředí se pohybuje a v čem žije. Jistě je rozdíl, jestli se pohybuje víc ve městě nebo na vesnici a přírodě. Stejně jako lidé mohou mít alergie. Co je u buldoka časté, že jejich oči vylučují železité slzy, které jim srst zbarvují do hněda. Je dobré jejich oči sledovat, při problému čistit oční vodou, a pokud se vyskytne problém, poradit se s veterinářem. S tím, jak jim roste hlava, souvisí tzv. vchlípené víčko, tento problém se jednoduchým zákrokem dá odstranit. Vchlípené víčko dráždí oko, pes slzí a má oko citlivé, tato kosmetická vada se musí odstranit.
Co byste vzkázala těm, kteří přemýšlí o tom, že by si pořídili amerického buldoka?
Všem budoucím majitelům bych chtěla vzkázat, že pokud si pořídí buldoka, jde o psí osobnost a musí být připraven na to, že jej nelze odložit do koutu dvora a mít je „jen“ na hlídání. Buldok vyžaduje kontakt se svým pánem a na to musí být majitel připraven. To, že na něj nemáte jednou čas, snese; čím víc jste se svým psem, tím víc vám rozumí a vy jemu. Pak vás dokáže odměnit svou oddaností a psí láskou. Rok se štěněti věnujte, celý život vám to oddaně vrací. Majitelé amerického buldoka vědí, o čem mluvím.
Děkuji vám za rozhovor a přeji mnoho úspěchů v osobním životě i v chovu amerických buldoků.
Vizitka autora
Související články
23. 12. 2009 Emilie Šrejmová: „Buldok je hračička, zvědavý a vnímavý“ (autor: Redakce)