Pískomil, roztomilý hlodavec
Chtějí Vaše děti malé zvířátko do dětského pokojíčku? Splňte jim velké přání a zvolte ku příkladu veselého pískomila, který se stane miláčkem dětí. Pískomilové jsou velmi oblíbení. Hodí se pro chov doma v paneláku. Pískomil urazil k nám do Čech poměrně dlouhou cestu. Ku příkladu jeden z druhů pískomilů pochází až z Mongolska. V přírodě žijí v početných koloniích. Mají dokonalý sluch a hbité nožky. Pískomilové se chovají v různých barvách od zlaté a bílé přes černou a šedou. Existuje až 70 druhů pískomilů.
Velmi rád skáče.
Podobá se myši. Průměrně dosahuje délky deseti centimetrů. Poznáte ho podle nádherných velkých upřímných očí. Má dlouhé zadní tlapky a silné nohy. Umí skákat hodně vysoko. Dejte pozor, aby Vám tento činorodý mazlík nevyskočil z akvária. Pískomil je vůbec velmi činorodé a zvědavé zvířátko.
Nenáročný kamarád.
Dokáže být velmi zábavný. Měl by mít v kleci dostatek předmětů na hraní. Jinak se jedná o celkem nenáročné zvířátko, které se dá snadno ochočit. A co bude potřebovat k bezstarostnému životu? Především akvárium nebo klec, kde bude mít své království. Také směs na zahrabávání, piliny nebo hobliny a rašelinu, bedničku na budování hnízda, seno, bílý papír a misky na jídlo. Živí se směsí pro hlodavce, kterou zakoupíte v každém zverimexu. Miluje zeleninu a ovoce i kus tvrdého dřeva na pilování zoubků. Z materiálů na hnízdo mu nikdy nedávejte noviny – tiskařský inkoust je jedovatý, stejně tak i vata a umělá vlákna, po kterých by se pískomilům ucpalo bříško.
Dvě samičky jsou ideální.
Pískomil nerad žije sám. Pokud nechcete mláďátka, tak kupte dvě samičky, které jsou klidnější. Dva samci by se mohli prát. Pokud chcete pískomila ochočit, nekřičte na něj a buďte rozvážní. Brzy si Vás oblíbí. Nikdy ho netahejte za ocásek a nedělejte prudké pohyby.
Chcete mláďátka?
Pravidelně čistěte terárium nebo klec a vyměňujte vodu. Kupte také písek pro hlodavce, ve kterém pískomilové rádi dovádějí a čistí si tak svou srst. Pískomilové se mohou rozmnožovat od 12. týdne života. Matka je březí po dobu 24 dnů. V jednom vrhu bývá 4 až 6 mláďátek. Pískomil se průměrně dožívá třech až pěti let života.
Vizitka autora
Související články
Komentáře ke článku

nwm ale řekla bych že osmáci mají jinej
ocásek než pískomilové.. moje sestřenice
má dva osmáky degu a nejdou ji vůbec
ochočit, a strašně koušou! Takže já bych
raději volila pískomily. ale jaký je mezi
nima veliký rozdíl to fakt nevim

no právě mě to tak napadlo, protože se mi
zdá že jsou uplně stejní..ale jiank můj
bratránek zase osmáka měl a ten byl uplně
úžasný, krásně ochočený, dokonce
poslouchal na zavolání

Oboje tato zvířata se jako hlodavci nedožívají úplně toho nejvyššího věku a je smutné dokola kupovat nová zvířata... Doporučuji i pískomily / degu krmit solidní stravou doplňovat vitamíny. Více naleznete zde http://www.darlings.cz/82-vitaminy-a-leky-pro-hl odavce
nevíte jaký je rozdíl mezi osmákem degu a pískomilem?