Není doga jako doga
Máte rádi větší psy? Pak vás asi potěším dnešním článkem, v němž vás zavedu do světa krásných psů, kteří vzbuzují respekt a zároveň jsou jedinečnými ochránci svých páníčků. Už asi podle nadpisu tušíte, o jaké psí plemeno se jedná – o dogy...
Argentinská doga
Toto psí plemeno, které u nás není příliš rozšířeno, bylo vyšlechtěno argentinským doktorem a milovníkem psů Antonio Martinezem. Po mnohaleté práci se mu podařilo z různých ras vyšlechtit plemeno, které bylo s to čelit nebezpečenství číhajícímu v argentinské džungli. Tím mohli být jaguáři nebo i divoká prasata, která byla postrachem místních majitelů hospodářských usedlostí. Argentinská doga měla tedy jediný cíl: ochránit svého pána i jeho majetek, a to jak pole, tak jeho stáda. Z toho důvodu byly na argentinskou dogu kladeny jako hlavní požadavky: síla, rychlost, bystrost, nebojácnost. A to vše se podařilo doktoru Martinezovi spojit v tomto jedinečném plemenu, které je skvělým hlídačem a věrným psím přítelem. Z tohoto popisu je vám zřejmé, že argentinská doga není vhodná pro chov v malých bytech, kde by neměla dostatek pohybu. Navíc – vzhledem k její síle – se hodí spíše pro zkušené kynology.
Bordeauxská doga
Tato kráska s krátkou rezavou srstí je u nás běžně chovaným plemenem. Patří mezi skutečné obry svého druhu – mívá hmotnost i přes 60 kg a v kohoutku dorůstá do výšky 60-68 cm (u fen je výška o něco menší). Bohužel trpí častými zdravotními problémy právě kvůli své nadměrné hmotnosti. Hodí se spíše pro zkušené chovatele, kteří si poradí s její sílou a případnou agresí. V případě útoku na člověka by mohlo dojít k velkému neštěstí, proto by měl její chovatel již od štěněte klást důraz na pravidelný výcvik a zvládání krizových situací. Přesto se bordeauxská doga stala oblíbenou i u rodin s dětmi, pro něž je neocenitelným hlídačem.
Německá doga
U nás nejrozšířenějším typem dogy je doga německá. Chovatelé si ji oblíbili díky majestátnímu vzhledu – vždyť v kohoutku měří minimálně 80 cm a v její společnosti se rádi vystavovali ti největší králové! Kvůli větší hmotnosti (50-80 kg) však trpí často zdravotními problémy. Je proto vhodná pro chovatele, kteří mají dostatek trpělivosti a kteří jí mohou zaručit stálý přísun kvalitní psí stravy (především je nutné dopřát jí dostatek vápníku, protože mívá problémy s křehkými kostmi). Nedoporučuji chovat německou dogu v malém bytu – vhodnější je pro ni rodinný dům se zahradou, kde bude mít dostatek pohybu.
Dánská a kanárská doga
Dánská doga se bohužel u nás nevyskytuje. Pochází – jak napovídá její jméno – z Dánska, kde byla velmi rozšířeným psím plemenem, dokonce byla miláčkem dánských králů. Poté však došlo téměř k jejímu vyhynutí, kvůli čemuž je nyní dánská doga velmi vzácná a pro její vývoz z rodné země platí přísná pravidla.
Příliš rozšířena u nás není ani doga kanárská. Jedná se o robustnější plemeno, které se hodí spíše na hlídání hospodářských stavení a zahrady, nikoliv do městského prostředí. Vzhledem k její vzácnosti, temperamentu a síle je vhodná pro chovatele zkušené, kteří mají zkušenosti s dominantními psy většího vzrůstu.
Tibetská doga
Tato doga je nezaměnitelná s jinými typy tohoto psího plemena díky delší srsti a především husté podsadě. Je skvělým hlídačem, který miluje samotu a vlastní místečko, kde jej nikdo neruší. Tibetská doga není vhodná pro ty chovatele, kteří touží po psovi, který by se k nim věčně lísal nebo se honil za míčkem. Naopak: tento pes si jde rád za svým a bývá často netečný k psím hrátkám a výcviku. Pokud však budete trpěliví, vytvoří si k vám pevné pouto a začne po čase uznávat vaši autoritu.
Vizitka autora
Související články
29. 01. 2010 Zvíře již není věc, říká nový zákon (autor: Redakce)
07. 03. 2010 Najednou už s námi není (autor: Lachty)
06. 03. 2010 Jaké rybky si vybrat jako začátečník? (autor: Redakce)
09. 12. 2009 Domácí zvířata jako lék (autor: Redakce)