Osmák degu
Zdálo by se, že osmák je podobný morčeti, ale je trochu odlišný. Chovatelé ho oceňují pro jeho inteligenci, čistotu a přátelskou povahu. V poslední době vstoupá jeho obliba. Je to ideální pokojové zvíře, které má rádo společnost lidí. Osmák degu pochází z jihu Ameriky. Má krátké, zavalité tělo a poměrně velkou hlavu. Je velký asi jako morče, ale na rozdíl od něj má dlouhý ocásek s chmýřím. Dospělý osmák váží asi 300 gramů a většinou je černohnědý. Má dolní stoličky ve tvaru čísla osm, odtud plyne i jejich pojmenování Osmák. Je velmi čiperný a je i dobrý skokan. Nemá rád chladné prostory a průvan. Dejte pozor, aby nenachladnul.
Nudíte se? Pořiďte si osmáčka.
Osmák nekouše, takže je velmi vhodný pro děti. Je přítulný a například narozdíl od činčily v noci spí. Můžete si s ním přes den hrát. Je to velmi čistotné zvířátko, které nezapáchá. Ale pozor! K smrti nerad je sám! Má rád společnost. Takže mu musíte věnovat hodně času. Jinak bude Váš osmáček strádat. Pokud se o něj budete správně starat, bude mít poměrně dlouhý život. Dožívá se 7 – 10 let.
Po čem osmák touží?
Osmáka chovejte v dostatečně velké kleci. Má rád větší prostor. Na podestýlku se nejlépe hodí hobliny, protože jsou dostatečně měkké. Osmák musí mít stálý přísun pitné vody. Může se stát že si misku s vodou převrhne, nejlepším řešením bývá napáječka. Váš miláček nepohrdne domečkem pro klidný spánek. Osmák se koupe v písku, který zakoupíte ve zverimexu. Koupel mu dopřejte každý týden. Součástí pelíšku by měly být také různé větévky a prolézačky na šplhání a osmákovo dovádění. V jeho jídelníčku by rozhodně nemělo chybět seno a zelené krmení. Mají rádi šťavnaté pampelišky, semínka slunečnice i mrkev. Především v zimním období je třeba doplňovat osmákům stravu čerstvou zeleninou. Nikdy nedávejte osmákovi brambory, které jsou součástí našeho jídelníčku, jsou pro ně jedovaté. Mají rády sladké brambory (tzv. topinambury). Ovoce není příliš vhodné. Občas stačí kousek jablíčka jako zpestření stravy a dobrůtka. Je to vyhlášený mlsal. Ale se sladkostmi zacházejte velmi oparně. Střídmost se vyplatí. Prodlužujete tím osmákovi život i zdraví. Jednou za čas ho odměnte dobrým piškotkem nebo oříšky. Součástí stravy by měly být i větvičky k ohryzu pro zdravé a silné zoubky. Osmáka krmte dvakrát denně – ráno a večer.
Vizitka autora
Související články
03. 03. 2010 Na co dát pozor při chovu osmáka degu (autor: Štěpka)
hezkej