Vodní dráček - zvláštnost vašeho akvária
Tato roztomilá akvarijní potvůrka opravdu připomíná strašidýlko. Ale jak se říká: „Je tak ošklivá, až je hezká“. Vždyť si již získala nejedno chovatelské srdce. Tak například Japonsku je vodní dráček velmi oblíben i ceněn. Vodní dráček nebo-li také Axolotl Mexický byl ještě nedávno v restauracích Mexika, pojídán jako delikátní pochoutka. Dnes je však již naštěstí zapsán na seznamu chráněných druhů. Je to velmi čiperné zvířátko, které stále něco vyvádí. Pohled na něj je vskutku zábavný. Někdy se mu přezdívá také tygří mlok.
Pořiďte si pankáče.
Jedná se o jedno z laboratorních zvířat. Původně se nacházel v mexických jezerech. U nás je zatím prakticky neznámý. Ale už jeho krásu objevují i čeští chovatelé. Jeho vzezření je trochu atypické, řekněme až extravagantní. Je to malí chuligán či pankáč ve Vašem akváriu. Tento malý unikátní pulec není drahý. Vítr v peněžence Vám určitě neudělá. Vždyť ho koupíte ve zverimexu do 50 korun. Ve stádiu pulce má hlavu, na které jsou oči, dva otvory pro nádech vzdušného kyslíku, tlamu, keříčkovité žábry, tělo, ocas s kožním lemem, dva páry končetin, kloaku. Na předních končetinách má 4 prsty, na zadních jich má 5. Dospělý jedinec nemá na hřbetě kožní lem. Jeho velikost je si 35 cm, takže v akváriu nezabere zas tolik místa. Je to obojživelník a má nápadné vnější žábry. Dosahuje hmotnosti až 300 gramů. Barvu má krémovou s jasné růžovými žábrami. Je to poměrně nestor, dožívá se v průměru 20 let.
Nerad je sám.
Dráčka chovejte ve skupině. Je to společenské zvíře. Nejlépe dva páry i více najednou. V sezoně od dubna do října se mohou rochnit i ve venkovní nádrži. Pro chov se hodí nejméně padesátilitrové akvárium. Teplotu udržujete na 20 stupních Celsia. Při nižších teplotách jim zpomalí metabolismus. Naopak při vyšší teplotě hrozí riziko nemocí. Rostliny do akvária jsou vhodné tuholisté.Jaký je jeho jídelníček? Je složen převážně z masa. Nepohrdne žížalami, myšími holátky, drobnými rybkami a libovým masem. Nejlépe krmit pomocí pinzety. Chov s dalšími rybkami není vhodný. Drobné rybky napadá a sám může být také napadán. Jako výstelka dna akvária je nejlepší buď jemný štěrk nebo kamení, které je ztupené. Zvláštností tohoto druhu je schopnost obnovovat ztracené části těla. Pokud si vodního dráčka s groteskním vzhledem pořídíte, stane se miláčkem celé rodiny.
Vizitka autora
Související články
26. 10. 2009 Jak chovat vodní želvu (autor: Redakce)
01. 08. 2010 Jak rozmnožit vodní želvy (autor: Redakce)
25. 02. 2010 Filtrační zařízení pro mořská akvária (autor: Redakce)
19. 02. 2010 Akvária se slanou vodou (autor: Redakce)
23. 06. 2010 Ochrana Vašeho zvířete proti klíšťatům (autor: Sherryll)
Komentáře ke článku

je to super mazlík,znám to měla jsem ho tak
20cm velkýho,dokonce jsem ho i vytahovala z
akvárka a krmila na suchu,hrozně krásně
papa,nejraději měl syrový maso,malej čertík

Vždyť to není vůbec ošklivé Je to
krásný tvoreček.. škoda že ho nemůžu dát
také k ostatním rybkám
hej ja ho chci xD