Agama kočinčinská
Alternativně též zvaná agama vodní. Agama kočinčinská je plazem řádně divokým, velmi běhavým a především vodomilným. Naneštěstí jsou tyto agamy zároveň velmi náchylné vůči různým pádům, které si vinou vlastní divokosti nejednou zaviní, a zároveň je to činí poněkud nekompatibilními co se chovu s ostatními terarijními zvířaty týče. Jelikož přirozeně obývá břehy rozvodněných východoasijských řek jako Mekong, má na takový požadavek plné právo. Ochočení ještěrů je otázkou cviku a postupného progresu. Časem na sebe dokonce mohou začít upozorňovat egocentrickým boucháním na sklo a v případě nulové reakce se dokonce „urazit“. Agamy kočinčinské jsou zelené nebo zelenošedé barvy.
Latinský název: | Physignathus cocincinus |
---|---|
Anglický název: | Cochinchina, Chinese Water Dragon, Green Water Dragon |
Přirozený biotop: | Tropické deštné lesy jihovýchodní Asie |
Minimální rozměry terária: | 150x100x100 cm |
Teplota v teráriu by neměla klesnout pod 20°C, ideální denní teplota pak musí dosahovat hodnot téměř dvojnásobných, přičemž vlhkost vzduchu by zároveň neměla klesnout pod 80%. Tyto agamy jsou značně citlivé na příliš malé množství nebo nedostatečnou filtraci vody. Na odbytou filtraci jsou citlivá hlavně mláďata – pakliže se vám nějaká podaří odchovat – která jsou zvyklá trávit většinu svého raného života ve vodě/pod vodní hladinou. Dospělci jsou pro změnu zvyklí pod vodu prchat před potenciálním nebezpečím. Za praktickou a zároveň esteticky hodnotnou dekoraci se považují silné větve stromů, na které jsou tyto ještěrky přivyknuté a po nichž rády a hojně šplhají. Nezaškodí ani zásoba tropických rostlin původem z oblasti zadní Indie, Thajska a Vietnamu. Kameny též překážet nebudou.
Agama kočinčinská se živí hmyzem, ale i rybkami a mláďaty drobných savců. Některé exempláře snesou i určité procento rostlinné stravy, ale rozhodně to není pravidlem.
Tito až 1 metr (nenechte se ale zmýlit jejich zdánlivou velikostí – většinu této délky totiž tvoří ocas) dlouzí čínští draci se v zajetí, dostává-li se jim od chovatele adekvátní pozornosti, bez problému dožívají 10 až 15 let. Sexuálně aktivní jsou od 2 let a jako prakticky všechny ještěry je lepší chovat je skupinově, ideálně s mírnou převahou samic. Zamlada se obě pohlaví dosti špatně rozlišují, až později se samec „vyvrbí“ jako podstatně větší a na zádech mu naroste pořádný hřeben.
Agamy kočinčinské jsou tvorečkové značně levní, lze je pořídit orientačně za 100 – 200 Kč.
Vizitka autora
Související články
29. 12. 2009 Agama vousatá (autor: Redakce)