Používání dlouhého vodítka při výcviku psa
Mnoho chovatelů při výcviku psa používá dlouhé vodítko. To vám zajistí, že se pes nezaběhne, pokud ještě není zvyklý na přivolávací povel nebo na povel „Zůstaň“. Pokud je však užíváno dlouhodobě, může se stát, že se pes po odpojení vodítka jako by utrhne z řetězu. Jak tedy postupovat při výcviku? A jaké výhody a nevýhody má výcvik s dlouhým vodítkem?
Jak zacházet s dlouhým vodítkem
Dlouhé vodítko doporučuji z vlastní zkušenosti používat výhradně tam, kde nehrozí jeho zachycení o lavičku, keř nebo jiné předměty. Vhodné je volné prostranství (např. louka), kde se pes bude moci volně prohánět a vy se nebudete muset bát, že zavadí o nějaký objekt a vy třeba upadnete, jakmile pes zatáhne větší silou.
Výhodou vodítek je, že můžete neustále mít psa pod kontrolou. Pokud například vyjdete na ulici a váš pes ještě příliš neposlouchá, nestane se, že by vběhl nečekaně na vozovku nebo se vyřítil na lidi a poskákal je nebo – v případě agresivních plemen – jim nějak ublížil. Zpočátku byste měli psa učit chodit těsně u vás za pomoci krátkého vodítka, ale musíte si dávat pozor, aby ve vás pes nespatřil svého nepřítele – někteří chovatelé totiž za vodítka trhají velkou silou, což psa může bolet. On má pak pocit, že ho jeho páníček trestá, a nechápe důvod tohoto trestu.
Vodítko versus volné puštění
Největší problém výcviku na dlouhé vodítko vidím v tom, že si pes spojí poslouchání povelů „Ke mně“ a „Zůstaň“ právě s touto pomůckou. Jakmile ale pocítí, že ho žádné vodítko nezatěžuje, pak pánovi uteče a jeho povely nevnímá. Důvod je zřejmý: pes není vycvičen na procházky na volno, ale pouze na venčení s vodítkem, a proto je nutné zvolit jiný způsob výcviku.
Psa cvičte třeba na zahrádce nebo v jiném uzavřeném prostoru, odkud nebude moci utéct. Důležité je cvičení na volno opakovat, a jakmile máte jistotu, že pes je dostatečně vycvičen, můžete vyzkoušet vyjít na ulici nebo do parku. Pro jistotu si můžete vodítko s sebou vzít, ale časem byste se měli obejít i bez něj.
Jak má vypadat správný výcvik
Při výcviku neustále projevujte radost, když pes splní váš povel. Můžete ho pochválit nadšeným hlasem, pohladit, poplácat. A nezapomeňte ani na jeho oblíbené pamlsky (kousek masa, psího salámu, piškot). Výcvik by měl být dobře naplánován – začít byste měli od jednodušších povelů a až poté si můžete dovolit přejít k těm složitějším. Pokud váš pes ani po dlouhodobějším výcviku neposlouchá, zkuste jej vzít na cvičiště, kde bude pod odborným dohledem.
Někdy bývá při výcviku problém s pozorností psa – je nutné psa vždy nějakým způsobem navnadit na provedení povelu (ukázat mu pamlsek nebo oblíbenou hračku). Důležité je také výcvik neustále opakovat, avšak dávejte pozor na jeho přetahování. Vždyť ani vy nemáte rádi v práci přesčasy – a stejně tak ani pes nemá rád, když musí celý den opakovat stále to samé. Raději se mezi jednotlivými cviky se psem proběhněte, pomazlete... a pak můžete zase dál pokračovat.