Moje Zvíře.cz
4175 uživatelů, 3438 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Základní výcvik psa - díl 1.

Pojmem základní výcvik psa rozumíme soubor několika základních povelů, které se pes musí naučit nejen proto, aby se mohlo pokračovat v jeho dalším výcviku, ale i pro bezproblémové chování psa ve společnosti. Základní výcvik je také velmi důležitý k tomu, aby se pes socializoval (tzn. nebyl agresivní vůči ostatním psům a cizím lidem). Pokud se majitel psa rozhodne svěřit do rukou odborníků a začne chodit na cvičiště, je cvičiště ideálním místem pro socializaci. Pes se tu setkává nejen s cizími psy, ale také i s cizími lidmi.

Kdy je vhodné začít s výcvikem

Základní výcvik můžete začít hned, jak si štěňátko přivezete domů. Jako první můžete začít s tím, že Vašeho pejska povedete k čistotě (tzn. aby nečůral doma na koberec atd.). Poté můžete psa učit, aby si zvykal na své místečko, na svůj pelíšek. A kdy je vhodné začít s odborným výcvikem? Na cvičiště můžete chodit se štěňátkem už od tří měsíců. Čím dříve, tím lépe. Důležité je jen to, aby pejsek měl už všechna očkování, včetně vztekliny.

Pomůcky a pamlsky

Jako pomůcky budete nejprve potřebovat jen obojek a vodítko. Je důležité, aby si na ně pejsek zvykal již od mala. Vodítka je dobré si pořídit alespoň dvě. Jedno krátké, asi dva metry, a jedno dlouhé, asi 10 metrů ( tzv. vodítko na stopy), na kterém se pejsek může učit jak přivolání, tak třeba i aport. Jako pochvalu pro pejska můžete použít jak pamlsky, tak třeba i jeho oblíbenou hračku. Vhodné pamlsky jsou například piškoty, sušené plíce, kousky masa nebo salámu, prostě cokoliv co má Váš pejsek rád. Vždy, když udělá něco správně, musíte ho odměnit, aby věděl, že je to dobře a že když to udělá znovu, opět bude pochválen. Při chválení psa je důležitá také intonace hlasu, pochvala by měla být vyslovena nadšeným, pronikavým hlasem (pejskovi se bude líbit Vaše nadšené pochvalné jásání), poplácání a hlazení.

Povely

Při cvičení je nutné používat vždy ty samé povely. Musí být vysloveny srozumitelně. Měly by se také vždy říkat stejným tónem hlasu, protože když to pejskovi řeknete jednou potichu a podruhé to na něj zakřičíte, nebude vědět, co se po něm chce. Bude to pro něj jako dva úplně jiné povely. Když s pejskem trénujete nějaký povel, nikdy by se nemělo cvičit dlouhou dobu, jinak to pejska přestane bavit. Každý povel trénujte nejméně dvakrát, nikdy nesmíte použít stejný počet povelů, aby pejsek dopředu nevěděl, jak dlouho bude trénink probíhat.

Povel "fuj!", "ne!" nebo "pusť!"

Jsou to vlastně povely, kterými dáváte Vašemu pejskovi najevo, že dělá něco co se Vám nelíbí. Vždy použijte nejprve povel, a když Vás pejsek neuposlechne, přidejte mírné trhnutí vodítkem, aby pejsek byl opravdu upozorněn, že dělá něco špatného. Nikdy netrhejte vodítkem, aniž byste před tím nevyslovili povel. Pejsek pak nebude chápat, že dělal něco špatného, a nebude vědět, proč mu bylo ublíženo.

Autor: Kateřina Štaiglová

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 9   Hlasovalo: 7 uživatelů

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Komentáře ke článku

 15. 11. 2009 18:15 od Adushka
Adushka

supr ;)

 12. 04. 2010 18:53 od Kateřina Landová
Kateřina Landová

Souhlasím je to supr ;)

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*