Základní výcvik psa - díl 4.
Zkouška BH ( zkouška doprovodného psa ) se dělí na poslušnost a na veřejnosti a v dopravě. Psi, kteří nedosáhnou při poslušnosti minimálně 70% z celkového hodnocení, nebudou připuštěni ke zkoušce při dopravním ruchu. Proto tato zkouška začne vždy poslušností. Při zkoušce v dopravním ruchu není pes hodnocen body, ale probíhá slovní ohodnocení. Pro úspěšné složení této zkoušky musíte dosáhnout minimálně 70% bodů z poslušnosti a z pouličního ruchu nesmíte být ohodnoceni hůř než jako dostačující.
Poslušnost obsahuje:
- ovladatelnost na vodítku (15 bodů)
- ovladatelnost bez vodítka (15 bodů)
- odložení vsedě za pochodu (10 bodů)
- odložení vleže s přivoláním (10 bodů)
- odložení dlouhodobé (10 bodů)
Celkový počet bodů je 60.
Ovladatelnost psa na vodítku
Provádí se chůze u nohy, přičemž by pes měl jít na úrovni Vašich kotníků, nesmí ani zrychlovat, ani zpomalovat. Hlavu by měl mít otočenou směrem k Vám. Podle pokynů rozhodčího budete provádět za chůze obraty vpravo, vlevo a čelem vzad. Přezkouší se chůze na vodítku v poklusu a za pomalé chůze. Dále se provede přezkoušení ovladatelnosti na místě, což obnáší obraty na místě. Ke konci cviku na pokyn rozhodčího prochází psovod se psem skupinou nejméně 4 pohybujících se osob. Za bezchybné provedení získáte 15 bodů.
Ovladatelnost bez vodítka
Na pokyn rozhodčího psa sedícího v základním postoji psovod odepne z vodítka. Vodítko si poté můžeme buď připnout tak, aby bylo z levého ramena na pravý bok, nebo si jej můžeme schovat do kapsy. Se psem který je už na volno se jde do skupinky lidí, kde se musí minimálně jednou zastavit. Po opuštění skupinky na pokyn rozhodčího zaujmete základní postoj, a dále se provádí stejné cviky jako u ovladatelnosti na vodítku. Za bezchybné provedení získáte 15 bodů. 3) Odložení vsedě na za pochodu
Psovod se psem bez vodítka na pokyn rozhodčího vykročí ze základního postoje v přímém směru. Po deseti až patnácti krocích dáte na pokyn rozhodčího povel „sedni!“, pes si musí sednout okamžitě a v přímém směru, psovod bez zastavení nebo změny chůze pokračuje dál. Po dalších zhruba třiceti krocích se na povel rozhodčího otočí a jde zpět ke psu. Za bezchybné provedení cviku získáte 10 bodů.
Odložení vleže s přivoláním
Psovod s neupoutaným psem vykročí ze základního postoje v přímém směru. Po deseti krocích pes na zvukový povel k odložení rychle a v přímém směru ulehne, aniž by psovod přerušil či měnil způsob chůze nebo se ohlížel. Po dalších asi třiceti krocích v přímém směru se psovod zastaví a ihned se otočí ke psu. Na pokyn rozhodčího povelem „Ke mně“ nebo jménem psa si psovod přivolá psa k sobě. Pes má přiběhnout radostně, rychle a přímým směrem, těstě a přímo se posadit před psovoda. Na zvukový povel „K noze“ si pes sedá rychle a přímo vedle psovoda. Za bezchybně provedený cvik získáte 10 bodů.
Odložení dlouhodobé
Tento cvik se provádí až na konci poslušnosti. Psovod se s psem dostaví na určené místo, dá povel „lehni!“ a „zůstaň!“. Na pokyn rozhodčího se psovod vzdálí 15 metrů od psa, a zůstane stát čelem k němu. Pes po celou dobu cviku nesmí vstávat a ani popolézat. V toleranci jsou tři kroky. Za bezchybné provedení cviku získáte 10 bod.
Zkouška v pouličním ruchu obsahuje:
- chování psa ke skupině osob
- chování psa k cyklistovi
- chování psa k autům
- chování psa k běžci nebo k jezdci na kolečkových bruslích
- chování psa k jinému psu
- chování psa připoutaného na vodítku v dopravním a pouličním ruchu, chování k lidem a k zvířatům
Vizitka autora
Související články
04. 11. 2009 Základní výcvik psa - díl 1. (autor: Redakce)
10. 11. 2009 Základní výcvik psa - díl 2. (autor: Redakce)
17. 11. 2009 Základní výcvik psa - díl 3. (autor: Redakce)
pěkné ....