Agility
Co je to agility? Sportovní zaměření výcviku psa, které vzniklo již okolo roku 1978 v Anglii. Dalo by se přirovnat ke klasickému koňskému parkuru, kde na vyhrazeném prostoru kůň skáče přes různé překážky v různém pořadí. Agility je vlastně skoro to samé, akorát že přes překážky skáče pejsek. Cílem je, aby psovod se svým psem překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase. Agility můžete dělat jak pro zábavu tak i jako vrcholový sport, který má dokonce i své mistrovství světa. Cvičení probíhá tak, ze psovod běží vedle psa, pes nemá vodítko ani obojek, je ovládán pouze slovními povely, pohybem a ukazováním.
Jaký pejsek se pro agility hodí?
Agility může dělat kdokoli s jakýmkoli pejskem. Nezáleží na plemeni, velikosti ani na vzhledu pejska. Agility můžou běhat jak voříšci, tak čistokrevní psi. Psovodem může být kdokoli, dítě stejně tak jako třeba i důchodce. Jsou plemena která se pro agility hodí víc, jako například sheltie, border kolie, dlouhosrstá kolie, belgický ovčák a další.
Překážky
Kromě klasických skokových překážek mají pejsci v parkuru zařazený slalom, kladinu, šikmou stěnu, houpačku, skok daleký, proskokový kruh, pevný a látkový tunel. Celá trať mívá 12 až 20 překážek, a jejich rozmístění záleží na rozhodčím.
Kategorie
Bylo by asi nepochopitelné, aby spolu závodili dohromady velcí i malí psi. Kvůli tomu tvůrci agility rozdělili pejsky do kategorií, podle kohoutkové výšky. Od 1.1.2002 došlo k rozdělení do tří skupin: psi do 34,99 cm (tzv. kategorie Small), od 35 do 42,99 cm (tzv. kategorie Medium) a od 43 cm výše (kategorie Large). Každá kategorie se liší nejvíce především výškou skokových překážek, ale také výškou proskokového kruhu a délkou skoku dalekého. Ostatní překážky zůstávají stejné pro všechny kategorie.
Pravidla
Za chybu se počítá shození laťky u skoku vysokého, shození části zdi, odraz od překážky u skoku dalekého, minutí branky ve slalomu (s výjimkou první), nedošlápnutí psa do kontaktní zóny u zónových překážek, seskočení z houpačky dřív, než se dotkne země, nedodržení časového limitu výdrže na stole a obvykle u kategorie začátečníků neúmyslný kontakt se psem. Za odmítnutí se považuje minutí nástupní strany překážky (např. pes překážku oběhne a musí se vrátit, stačí ale, aby pes minul překážku a současně proťal rovinu, ve které je nástupní hrana překážky - prostě překážku mine) a minutí první branky ve slalomu. Každá chyba a každé odmítnutí je ohodnoceno 5 trestnými body. Počet chyb není omezen, maximální povolený počet odmítnutí je 2 na jeden běh.
Pokud tým poruší pravidla závažnější způsobem, než chybou či odmítnutím, bývá v daném běhu diskvalifikován. Důvodem pro diskvalifikaci je zejména nedodržení pořadí a směru překonávání překážek (pes jednu překážku mine a potom překoná další, pes překoná překážku v opačném směru, než je předepsáno), třetí odmítnutí v jednom běhu, kontakt psovoda se psem, kontakt psovoda s překážkou, shození jiné části překážky, než je povoleno (např. shození bočnice u skoku vysokého, "zbourání" zdi), překročení maximálního povoleného času běhu, opuštění parkuru psem, úmyslné zastavení běhu psovodem, či zdolání překážky nepovoleným způsobem (např. přeskočení tunelu). Velmi častým důvodem bývá zapomenutí obojku na krku psa. Psovod nesmí mít v ruce ani u sebe žádný předmět, kterým by psa motivoval (hračku, pamlsek...). I za to je diskvalifikace. Diskvalifikace hrozí i za nevlídné zacházení se psem (bití, tahání za kůži).
Vizitka autora
Související články
Komentáře ke článku
Přesně, agility to je to nejlepší co může být, teda já mám křížence tak vyhráváme spíše na vořiškiádách, ale také něco málo máme z agility
Agility nejlepší!!!<3Taky je děláme amocs nás bavěj!!!