Zvíře již není věc, říká nový zákon
Není to tak dávno, co vědci prováděli vivisekce na živých zvířatech se slovy „Je to jen stroječek, necítí žádnou bolest…“. Od té doby se časy trochu změnily, a nyní i v České republice vešel v platnost zákon, za který milovníci zvířat bojovali celé roky.
Trocha historie
Ještě minulý rok, bylo zvíře považováno za věc. Věc, jejíž hodnotu bylo možné vyčíst z tabulek a jejíž ztráta mohla být kompenzována pokutou, jejíž „zničení“ nebo „poškození“ byl pouhý přestupek. Zákon neřešil, že věc otrávená sousedem se jmenovala Alex a žila s vámi pět let ve společném domě, nikdo se neptal, jestli kočka, kterou někdo utýral, cítila a plakala, zatímco ji předhodili psům vycvičeným k zabíjení. Telata na loukách některých „chovatelů“ umírala hlady a jediné, co se řešilo, bylo, že jejich mrtvá těla mohou otrávit okolní vodu, protože v zákoně nebylo přesně stanoveno, co zvíře vlastně je a není. Zaplatila se pokuta, trestní orgány udělaly ty, ty, ty a jelo se dál.
Nový zákon
Teď je tomu konec. Milovníci zvířat v ČR svedli dlouhý boj, při kterém se jim podařilo přesvědčit široké okolí, místní organizace a nakonec i zákonodárce samotné, že zvíře není pouhý předmět, žádný stroječek, který necítí bolest a pláče jen ze setrvačnosti, ale živá bytost, která myslí a cítí jako my a jako taková musí být i chráněna. Vítěznou odměnou v tomto tažení se stala novela trestního zákona, která vstoupila v platnost v lednu 2010 a která definuje, že zvíře již mezi věci nepatří a má samostatnou kategorii.
Podle novely se „přestupky“, jako je týrání zvířat, přesunují do kategorie trestných činů a podle toho mohou být „odměněny“ i několika lety vězení. Dosud mohl být člověk odsouzen maximálně na jeden rok odnětí svobody v případě opakovaného týrání zvířat. Nynější trest se zpřísnil na tři roky odnětí svobody a zcela nově postihuje trestem odnětí svobody až na pět let za utýrání většího počtu zvířat.
Zvláštní kapitolou je pak zanedbání péče, které se dosud nijak výrazněji netrestalo, ale které je nyní trestným činem týrání zvířete s příslušnou trestní sazbou. Mezi takové týrání mimo jiné patří také přeprava v nevhodných podmínkách, takže za týrání dobytka namačkaného tělo na tělo ve vagonech už nebude jen pokuta, ale pořádný trest až dva roky odnětí svobody, stejně tak úmyslné vyhladovění hospodářských zvířat, nebo všem dobře známé a médii často propírané držení zubožených psů v podmínkách, ve kterých sotva přežívají. Výmluva „nemám peníze na krmení“ nebo „nemohu si dovolit větší přepravní prostory“ už lidem, kterým jsou životy jejich „majetku“ lhostejné natolik, aby dopustili jejich ohrožení, nepomůže. Novela zákona přináší i sladění s evropskou legislativou v ohledu maximální délky cesty na jatka, která po Česku nesmí trvat déle jak osm hodin.
Zákaz prodeje zvířat dětem do 15 let
Výraznou novinkou je přísný zákaz prodeje zvířat dětem do 15 let. Ačkoli mezi dětmi existuje mnoho zodpovědných jedinců, kteří by pro zvířata udělali první poslední, stále existuje riziko, že se zvířátko dostane do rukou nezkušeného dítěte, které se o něj bude špatně či vůbec starat. Dodržování nového zákona by takové případy mělo srazit na minimální počet.
Správný krok
Je na čase oslavit společné vítězství, protože na získání šance na lepší životní podmínky pro mnoho zvířat, se zasloužili všichni, kdo aktivně podporovali myšlenku, že zvíře není pouhý předmět. Nemuseli jste se účastnit demonstrací nebo zachraňovat zubožené psy ze dvora, kde umírali hlady. Stačilo třeba slovo, které donutilo někoho z vašeho okolí přemýšlet. Petice, na kterou se někdo podíval a někdo podepsal. Článek, který někdo ukázal známým a který se nakonec dostal k lidem, kteří rozhodují o našich zákonech. Je mnoho cest jak pomoci někomu, koho milujeme. Někomu, ne něčemu, a toho se tu podařilo dosáhnout.
Teď zbývá jen jediné – dohlédnout, aby trestné činy na zvířatech byly odhaleny a potrestány. Uvést zákon, který je zatím jen na papíře, do praxe.
Přidáte se?
Vizitka autora
Související články
08. 04. 2010 Není doga jako doga (autor: Redakce)
07. 03. 2010 Najednou už s námi není (autor: Lachty)
22. 02. 2010 Exotické zvíře – ano či ne? (autor: Redakce)
Komentáře ke článku

Chtělo by to někoho, kdo by na to opravdu dohlížel. Zákon sice je, to je fajn, ale řešit to budou muset stejně lidé, kolem kterých se něco zlého děje. Myslím si, že nikdo jiný se tím zabývat nebude...

ALe jak ztrestat zrůdy co tohle udělají?
Vždit je nechytnou jen najdou bezvládnou
mrtvolku zvířete

Ajinka, Majda: Máte pravdu.. Sice je
zákon "konečně" ale stejně to bude pořád
stejné.. cigarety a alkohol by se taky "měl"
prodávat od 18let a jak to vypadá? Nikdo na to
nehledí a všichni si dělají co se jim
zachce!

Jsem milovník zvířatek a nelíbisemi osudi
jíních zvířatek ktere sou tirane lidma a
ubližováno jím je taky semi nelíbi diš
zvířatka jsou brana jako majetk -věc nebot
vím že neni věc ale žíve stvoření
.Psalsem na hrat prezidentoví o upravě zakona
několikrat i do vladi že zvířatka nejsou
věc že je to žive stvoření a živí tvor a
že bich těl abi ti kteři pachají na
zvířatkach zle věci a tirají je ubližují
abi bili tvrdě potrestani i vězením i velkymi
pokuti.Jsem tadi pro zvířatka a mám je moc
rat odmalička.Taky se starám o zvířatka
ktere mají dos špatne skušenosti lidma dva
pejsky i dvě kočičky.Mam i jíne zvířatka a
nedokažu si život bezních přectavít nebot
jsou mi kamaradi a ja taky proně.

Ještě minulý rok, bylo zvíře považováno za věc. Věc, jejíž hodnotu bylo možné vyčíst z tabulek a jejíž ztráta mohla být kompenzována pokutou, jejíž „zničení“ nebo „poškození“ byl pouhý přestupek. Zákon neřešil, že věc otrávená sousedem se jmenovala Alex a žila s vámi pět let ve společném domě, nikdo se neptal, jestli kočka, kterou někdo utýral, cítila a plakala, zatímco ji předhodili psům vycvičeným k zabíjení. Tohle nechápu vubec jakí Alex sooused !!!!!!
Můj názor je, že se nic nezmění. Jen je to teď uzákoněné, takže bude povinností to řešit jinak, ale pochybuju, že to tak bude. Lidé na místech, kteří o něčem (o čemkoli důležitém) tozhodují většinou nemají ani ponětí... Pochybuju, že ti, co tu "konečně" takto uzákonili, že by věděli, jak třeba takové zvíře vypadá. Je to smutné, co se děje. Naopak co zákon o pytlačení? Přijde mi to jako výměna - dobře, zvířata nebudou věcí, ale pytlačení nebude nezákonné - vtipné, co se tu děje, vážně vtipné. O celkovém přístupu celého světa k přírodě a zvířatům nemluvě. Takže závěr: Opět to bude pouze na nás, abychom dohlídli na spravedlnost, ne na zákonech ... Pěkný den, nashle ...