Výstava psů
Známe několik druhů pořádaných výstav, jak podle oblastního rozdělení, tak i specializace na tituly, nebo na určitá plemena psů. Oblastní, krajské, klubové, nebo národní a mezinárodní, ze kterých se stávají i několikadenní a téměř slavnostní akce. Psi, kteří se jich účastní, se rozdělují podle skupin FCI a účast v některých soutěžích občas vyžaduje i titul. Mezinárodní výstava psů bývá všemi chovateli toužebně očekávanou událostí. Ani na náhodného diváka rozhodně nepůsobí nudně .
Každou správnou výstavu zahajuje veterinární přejímka, kde jsou všichni přihlášení psi zkontrolováni, zda jim nechybí žádné z požadovaných očkování a jsou zdravotně v pořádku.
Následuje posuzování psů v kruzích, nevyhnou se ani prohlídce každého jedince zvlášť tzn. ukázce výstavního postoje, prohmatání, kontrole zubů a znaků standardu plemene. Pes by se jim měl co nejvíce blížit. Získává ocenění, nejlépe „výborný", nejhůře „dostatečný". První čtyři jedinci s nejlepším ohodnocením získávají šanci na titul.
Na mezinárodních výstavách se setkáváme s rozličnými soutěžemi. Můžeme uvést zajímavé tituly jako Nejkrásnější veterán (pes nad 8 let), Nejlepší pár psů, nebo Nejhezčí pes skupiny FCI. Stejně jako psi, soutěží i lidé, a to jako mladí vystavovatelé. Ti se snaží co nejkvalitněji psa vést, nejedná se tedy ani o jedincovu kvalitu, hodnotí se jeho předvedení. Soutěž Junior Handling (Mladý vystavovatel) je užitečná průprava pro budoucí vystavovatele. Soutěží se ve dvou věkových kategoriích.
Každý šampión však musí podstoupit náročnou přípravu na vystavování už ve štěněcím věku. V první řadě potřebuje důsledný výcvik poslušnosti, čeká ho i zvládnutí dokonalého výstavního postoje na poměrně dlouhou dobu a pokud možno bez odměny, předvádí také několik složitějších postav. Jako finální a téměř odpočinkovou část přípravy psa čeká úprava vzhledu, stříhání a česání.
Úspěchy na výstavách bývají velice důležité i pro chovatele. Určují totiž podmínky chovu, aby se pes mohl stát chovným, potřebuje určitá ocenění. Pokud si chovatel není jist v předvádění svých psů a bojí se, že kvůli němu jeho psi neuspějí, má přesto šanci. Může si najmout profesionálního „handlera", který je ve svém oboru odborníkem. Vedení psa totiž není samo o sobě jednoduchou záležitostí a jsou s ním spojována zajímavá doporučení pro vystavovatele. Požadavkem je vhodné oblečení, nejlépe kontrastní k vašemu psu.
Vizitka autora
Související články
30. 04. 2010 XIX. MEZINÁRODNÍ VÝSTAVA PSŮ všech plemen FCI (autor: Sherryll)
Ten článek mně hodně zaujal