Pomoc! Potřebuji zvířecího psychologa!
Nejeden majitel kočky, psa či jiné zvířeny si takto začne zoufat ve chvíli, kdy si uvědomí, že problematické chování jeho mazlíčka dosáhlo kritického bodu. Ať se jedná o záměrnou devastaci bytu, projevy bázlivosti či naopak agresivity, může být jejich příčinou duševní nevyrovnanost zvířete. V tom případě je ta správná chvíle navštívit zvířecího psychologa.
Psychika podobná člověku
Zvířata totiž mohou trpět psychickými problémy stejně jako lidé, dokonce se na nich často odráží problémy jejich páníčků. Pokud se u některých zvířat projevuje podivné chování, např. již zmíněná agresivita nejen vůči cizím lidem, ale i těm nejbližším, jako první vás napadne, že je zapotřebí pořádného výcviku. Jestliže toto řešení selže, jedná se o tzv. neřešitelné případy. Jsou ale skutečně neřešitelné?
Podle zvířecích psychologů lze v těchto případech zvířeti pomoci tím, že najdou příčiny jejich duševních poruch. Samozřejmě se nemohou při takovémto vyšetření ptát samotného zvířete, jak se cítí a kdy začaly jeho problémy...
Páníček a jeho zvířecí mazlíček
Odpovědi bude muset poskytnout majitel zvířete, kterého se psycholog většinou ptá na to, kdy si svého mazlíčka pořídil, jak se projevuje problematické chování zvířete, jak se snáší s dalšími zvířaty nebo zda nedošlo v majitelově okolí k nějaké zásadní změně.
Psycholog tak bude muset nahlédnout i do života majitele zvířete, neboť se často problémy pánů projevují i v chování jejich mazlíčků. Pokud se například majitel psa dostane do finančních problémů, neprojevuje ke svému psovi tolik lásky jako dříve a nevěnuje mu tolik času, neboť musí řešit svou těžkou životní situaci. To na psovi či jiném zvířeti může ponechat trvalé následky.
Projevy duševních poruch
Existuje celá řada duševních poruch. Často se jedná o různé fobie, které pak vedou zvíře k destruktivnímu chování (např. papoušci trpící touto poruchou škodí i sami sobě tím, že si vytrhávají peří) nebo ke změně jejich chování vůbec. Strach může mít zvíře z cizích lidí i zvířat, z bouřky, z hluku, z projíždějících automobilů...
Zvíře může trpět i depresemi, které jsou zapříčiněny změnami v jeho nejbližším okolí. Může jít o úmrtí páníčka, narození nového člena rodiny či pořízení si jiného mazlíčka, tíživá situace jeho páníčka atd. Kromě těchto příčin mohou deprese způsobit i některé impulzy zmíněné u fobií, např. když je mazlíček vystavován nepřiměřenému hluku nebo je delší dobu ponecháván o samotě bez láskyplné péče, na kterou byl do té doby zvyklý.
U zvířecích duševních poruch je často zmiňována i agrese, která bývá důvodem, proč se majitelé svých mazlíčků vzdávají, nebo je dokonce nechávají utrácet. Dá se říci, že každý pes je podobně jako člověk jedinečný, nelze proto u agrese hovořit o agresivních a neagresivních plemenech. Stejně jako u jiných duševních poruch můžeme i agresivitu léčit, proto by majitelé zvířat, u kterých se agrese projeví, měli vyhledat odbornou pomoc.
Zvířecí psychologové u nás
Pokud byste chtěli u nás pro svého mazlíčka nalézt zvířecího psychologa, můžete se na radu zeptat svého veterináře, nebo vyhledat kontakty na tyto odborníky prostřednictvím internetu. Přestože se – vzhledem k počtu zvířecích mazlíčků chovaných u nás – může jednat o vyhledávanou profesi, věnuje se jí na odborné úrovní pouze kolem pěti lékařů.
Cena zvířecí psychoterapie bývá různé výše v závislosti na typu duševní poruchy. Jedno „sezení“ stojí kolem 1000 Kč, k tomu se přidají náklady na případné léky či speciální výcvik v případě agresivních jedinců.
Na jednotlivé typy duševních poruch, kterými mohou zvířata trpět, se zaměříme v dalších článcích, které brzy vyjdou na těchto stránkách.