Agresivní chování psů
Agresivita u psů je stále diskutovaným tématem především v souvislosti s dělením na bojová a nebojová plemena. Dá se říci, že toto problémové chování, které vede k zoufalství majitele agresivních psů i jejich okolí, může být zapříčiněno buď dominantí povahou zvířete, nebo jeho frustrací. V obou případech je zapotřebí vyhledat odborníka, který by majiteli psa poradil s převýchovou jeho mazlíčka.
Typy převýchovy
Rozlišujeme dva typy převýchovy: stacionární a ambulantní. K ambulantní převýchově se přistupuje, pokud se jedná o psa s menší mírou agresivity, především pak u psů trpících depresí a fobiemi. Psí „pacient“ musí pravidelně podstupovat výcvik s odborníkem na psí chování, který se snaží i majitele psa naučit, jak vést správný výcvik, aby v něm pes poznal vůdce své „smečky“ a sám přestal být dominantním jedincem. Problémem tohoto způsobu převýchovy je, že ambulantní odborník se se psem vidí většinou jen jednou nebo dvakrát do týdne, ostatní dny musí vzít výcvik do svých rukou majitel psa. Pokud však tento nemá na psa dostatek času či nezvládá výcvik, dochází u psa k opětnému nabytí dominantní povahy.
Většina odborníků proto doporučuje spíše stacionární terapii. Ta spočívá v tom, že je pes svěřen stejně jako u ambulantní léčby odborníkům, avšak na delší období. K tomuto účelu slouží speciální výcviková střediska, kde se pes – vzdálen od svého páníčka – bude moci stát opět poslušným mazlíčkem, který přestane napadat své okolí a vše devastovat.
Výcviková střediska
Základní myšlenkou těchto zařízení je změna prostředí, v němž se pes dosud pohyboval, a setkávání se s jinými osobami, které se pro něj stanou tzv. alfa jedinci. Jedná se o rychlejší metodu převýchovy, neboť je intenzivnější – většinou takový výcvik trvá jeden měsíc, můžete však nalézt i nabídky na dlouhodobější výcviky v závislosti na míře agresivity psa. Výcvikář má narozdíl od páníčků zkušenosti s podobnými jedinci, proto bude moci reagovat na změny v chování konkrétního psa a patřičně usměrnit jeho agresivitu.
Majitel se nemusí bát, že by pes trpěl steskem po domově nebo že by se mu odcizil. Kvalitní výcvik může zvířeti pouze pomoci, navíc svého mazlíčka může podle domluvy s behavionárním odborníkem navštěvovat. Právě spolupráce je velice důležitá, neboť majitel musí být s to zvládnout svého psa i po návratu z výcvikového střediska.
Po návratu domů
Majitel psa by se neměl spoléhat na to, že po návratu z takovéhoto střediska bude problém s agresivitou jeho mazlíčka vyřešen. Naopak musí počítat s tím, že bude zapotřebí věnovat svému psu více času. Jednotlivé povely, které se pes naučil od instruktorů, je nutné opakovat, navíc je dobré pravidelně navštěvovat další výcviky, kterých by se spolu se psem účastnil i páníček, aby věděl, jak s problematickým psem pracovat.
Vizitka autora
Související články
Komentáře ke článku
náš hafan na sebe nenechá šáhnout od cizích to by možná i kousnul..co s tím? ale rodinu miluje...
Náš pejsek je jenom trošičku dominantní