Obezita u domácích mazlíčků
Nejen nás trápí nadváha a s ní spojené negativní vlivy na zdraví. Také naši domácí mazlíčci se mohou potýkat se stejným problémem, u nich je však příčinou především jejich páníček, který je buď krmí nezdravými či nevhodnými krmivy, nebo špatně určí množství krmiva. Jak lze poznat, že váš pes či kočka trpí nadváhou? A co udělat pro to, abyste se jí zbavili?
Jiný pes, jiná ves
Opět zde budeme muset připomenout toto známé rčení, protože i v otázce obezity hraje důležitou roli plemeno domácího mazlíčka (např. u psů mají největší tendenci k tloustnutí bíglové, retrívři či baseti), jeho celková kondice i věk. Štěně potřebuje jinou výživu než dospělý pes, také kočka čekající koťata bude mít jiné požadavky na stravu než ta, která není březí.
Často se o tloustnutí hovoří v souvislosti s kastrací. Ta skutečně může u domácího mazlíčka způsobit nechtěnou obezitu – po tomto operačním zákroku totiž žlázy nevytváří toliko hormonů, proto se energie vytvořená v trávicím ústrojí nevyužije všechna. Po kastraci byste se proto měli domluvit se svým veterinářem, jak dále postupovat při krmení. Většinou se doporučuje snížit množství krmiva o pětinu, někdy dokonce o celou třetinu.
Plán krmení
Už od útlého věku svého mazlíčka byste si měli uvědomit, že je na vás, zda z něj vyroste zdravý jedinec, nebo zda bude trpět obezitou či naopak podvýživou. Páníček by si měl proto dopředu rozmyslet, jaké krmivo svému mazlíčkovi bude kupovat, v jakém množstvím mu je bude podávat a také jak často. Pokud jste začínající chovatelé, měli byste se nejdříve poradit s odborníky, případně si přečíst pozorně návody uvedené na výrobcích určených ke krmení.
Pokud se o pejska či kočku nestaráte pouze vy, ale například i vaši spolubydlíci nebo někdo z rodiny, nezapomeňte se s nimi domluvit, kdo bude zvířátko krmit. Často se totiž stává, že váš mazlíček bude loudit u ostatních o jídlo a ti mu v dobré víře naplní jejich misku v domnění, že jste mu zřejmě zapomněli dát ráno krmení. Opakování tohoto nadměrného krmení se pak odrazí i na stavu vašeho mazlíčka, a to bohužel negativně.
Nadváha a s ní spojené problémy
Obézní zvíře poznáte snadno podle toho, že u něj nelze nahmatat žebra, která jsou skryta pod tukem. Také jsou pro obezitu charakteristické tukové polštářky na krku, břiše, hrudníku, dokonce i u kořene ocasu. Tento tuk omezuje zvíře v pohybu, navíc toto zatížení nepůsobí příliš příznivě na klouby a svaly, což způsobuje jejich onemocnění. Dalšími problémy jsou zácpa, potíže s dýcháním či zvýšené riziko anestezie.
Jak bojovat proti obezitě
Důležitým pravidlem je zamezovat nadváze odmalička. Pokud by se však u vašeho mazlíčka začaly objevovat příznaky nadváhy, zkuste vyměnit krmivo (vyrábí se i speciální light řady) a poradit se s odborníky na jeho podávaném množství. Krmivo byste měli podávat zvířeti v pravidelných intervalech, a to dvakrát až čtyřikrát denně. Nedílnou součástí hubnutí je samozřejmě více pohybu, díky němuž bude tělo vašeho mazlíčka spotřebovávat více energie, která se nebude uskladňovat na horší čase v podobě tuků. Pokud se vám podaří opět svého mazlíčka dostat do formy, odměnou vám bude jeho lepší zdravotní stav i prodloužení života.
Setkali jste se už někdy s nadváhou u svého mazlíčka? A jak jste proti ní bojovali? Budeme rádi, když se s námi podělíte o své zkušenosti prostřednictvím komentářů.
Vizitka autora
Související články
02. 12. 2009 Polepšovna mazlíčků (autor: Redakce)
21. 10. 2009 Záchrana domácích mazlíčků (autor: weru)
Komentáře ke článku
tjn,zvíře si neřekne dost!už sem tlustej-narozdíl od člověka.prostě co jim chutná tak to sní a budou jíst až do mrtě,a druhej a třetí den taky...lidi co tohle dělaj sou
Nikdy bych to nenechala zajit tak daleko, aby muj pejsek vyl tak tlustej.. nechapu lidi, co zvirata porad jen necim cpou a prekrmujou.. a co teprve pak chudaci zviratka, taky jim asi neni moc prijemny byt takhle tlusty